تفاوت دوربین مدار بسته AHD با HD-CVI

تفاوت دوربین مدار بسته AHD با HD-CVI

تفاوت بین دوربین‌های آنالوگ HD-TVI، HD-CVI و AHD در چیست؟

در این مقاله علاوه بر یادگیری تفاوت HD-TVI، HD-CVI و AHD، همچنین یاد خواهید گرفت که چه کسانی پشت این فناوری‌ها هستند و تفاوت‌های کیفیت بین این دوربین‌های آنالوگ در چیست.

ویژگی‌های مشترک فناوری‌های HD-TVI، HD-CVI و AHD

ابتدا به ویژگی‌های مشترک این سه فناوری می‌پردازیم و بعد در همین مقاله تفاوت‌های هر یک از آنها را توضیح خواهیم داد.

۱. فناوری‌های HD-TVI، HD-CVI و AHD، دوربین‌های آنالوگ با وضوح بالا هستند.
قبلا برای سیستم دوربین مداربسته با وضوح بالا، از دوربین‌های تحت شبکه استفاده می‌شد. این وضعیت با ورود فناوری‌های HD-TVI، HD-CVI و AHD که در رقابت با دوربین‌های تحت شبکه هستند تغییر یافت.

هنگامی که به دنبال دوربین‌های امنیتی در بازار هستید، همیشه به تبلیغات برخی از دستگاه‌های DVR هیبریدی که انواع مختلف دوربین را پشتیبانی می‌کنند برمی‌خورید. برخی دستگاه‌های DVR، از دوربین‌های با فناوری آنالوگ قدیمی، همچنین HD-TVI، HD-CVI،AHD و حتی گاهی دوربین‌های تحت شبکه پشتیبانی می‌کنند.
برای اکثر پروژه‌ها، هر یک از ۳ فناوری می‌تواند کفایت کند. بین تولیدکنندگان برای تصاحب رهبری بازار رقابت وجود دارد و در تلاشند تا دوربین‌هایی را ارائه دهند که عمدتا وضوح بالایی داشته باشند، اما در عمل اغلب دوربین‌های دیجیتال دارای رزولوشن HD یا HD Full هستند.تولیدکنندگان مختلف دارای فناوری‌های HD-TVI، HD-CVI و AHD با رزولوشن HD Fullنیز به عنوان p 1080 یا Mega Pixel 2 شناخته می‌شوند.

۲. هر سه فناوری معرفی شده آنالوگ هستند.
هر سه فناوری HD-TVI ، HD-CVI و AHD آنالوگ هستند، تاکید بر این واقعیت اهمیت دارد، زیرا فروشندگان دوربین‌های امنیتی همواره به دنبال تبلیغات هستند که تجهیزات آنها از این ۳ فناوری و همچنین از دوربین‌های آنالوگ نیز پشتیبانی می‌کند.

آنها در واقع باید بگویند که تجهیزاتشان از دوربین‌های آنالوگ قدیمی با رزولوشن پایین و همچنین از دوربین‌های جدید با رزولوشن بالا که دارای فناوری‌های HD-TVI ، HD-CVI و AHDهستند پشتیبانی می‌کنند.

تبلیغات می‌تواند باعث شود مشتری فکر کند که HD-TVI، HD-CVI و AHD فناوری‌های آنالوگ نیستند. “دستگاه DVR از HD-TVI، HD-CVI، AHD، و دوربین های آنالوگ و تحت شبکه پشتیبانی می‌کند.”در حقیقت، آنچه که فروشنده قصد دارد بگوید این است که DVR می‌تواند از هر سه فناوری دوربین‌های آنالوگ HD-TVI، HD-CVI و AHD با رزولوشن بالا و همچنین فناوری تحت شبکه و آنالوگ قدیمی با کیفیت پایین که در حقیقت دوربین‌های آنالوگ با فناوری CVBS هستند استفاده کند..

۳. دوربین های HD-TVI،HD-CVI و AHD با کابل‌های کواکسیال قدیمی کار می‌کنند.

وضعیتی را تصور کنید که در آن نیاز به جایگزینی دوربین‌های امنیتی قدیمی با دوربین‌های جدید با رزولوشن بالا برای مشتری باشد. مشتری چندین دوربین آنالوگ قدیمی دارد، پس تمامی زیرساخت موجود نیز شامل کابل‌های کواکسیال قدیمی مانند RG59، RG6 یا RG11 می‌باشد. در صورتی که نیاز به تغییر زیرساخت و تمامی کابل‌های کواکسیال باشد، جایگزینی دوربین‌های آنالوگ با رزولوشن پایین با دوربین‌های آنالوگ با رزولوشن بالا می‌تواند بسیار هزینه‌بر باشد. مزیت دوربین‌های HD-TVI، HD-CVI و AHD در اینجاست، چرا که از همان کابل‌های کواکسیال که برای دوربین‌های آنالوگ قدیمی استفاده می‌شد می‌توان دوباره استفاده کرد، به این معنی که آنها می‌توانند باعث صرفه جویی در هزینه شوند. در صورتی که نیاز به تغییر زیرساخت و تمامی کابل‌های کواکسیال باشد، جایگزینی دوربین‌های آنالوگ با رزولوشن پایین با دوربین‌های آنالوگ با رزولوشن بالا می‌تواند بسیار هزینه‌بر باشد. مزیت دوربین‌های HD-TVI، HD-CVI و AHD در اینجاست، چرا که از همان کابل‌های کواکسیال که برای دوربین‌های آنالوگ قدیمی استفاده می‌شد می‌توان دوباره استفاده کرد، به این معنی که آنها می‌توانند باعث صرفه جویی در هزینه شوند. فناوری HD-TVI که توسط شرکت ژاپنیTechpoint توسعه یافت، در ابتدا در دستگاه‌های ضبط و دوربین‌های p720 (HD) و p1080 (Full HD) استفاده شد.

شرکت چینی هایک ویژن بزرگترین تولیدکننده‌ی دوربین است که از فناوری HD-TVI با تراشه‌های Techpoint استفاده می‌کند. هایک ویژن محصولات خود را در سراسر جهان به روش‌های مختلف توزیع می‌کند، یکی از آنها استفاده از نام تجاری خود می‌باشد. روش دیگر از طریق برچسب سفید محصولات است که در آن لوگو در محصول ظاهر نمی‌شود و شرکت‌های سوم می‌توانند برند خود را روی آن بزنند. این فناوری در سال ۲۰۱۴ با هدف انتقال سیگنال‌های آنالوگ با استفاده از کابل‌های کواکسیال در فواصل زیر ۵۰۰ متر ایجاد شد. در سال ۲۰۱۶، هایک ویژن اعلام کرد که با پیشرفت فناوری در نسخه‌ی Turbo HDTVI 3.0 امکان انتقال تصاویر با رزولوشنp 720 تا فاصله‌ی ۱۲۰۰ و تصاویر با رزولوشن p1080 تا فاصله‌ی ۸۰۰ متری فراهم می‌شود. دوربین‌های ۴ و ۵ مگاپیکسلی، با نسخه‌های جدید فناوری ساخته شد و بعدها دوربین‌هایی با رزولوشن ۴K (8 مگاپیکسلی) عرضه شد. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم و لازم الذکر این است که نسخه HD-TVI 3.0 می‌تواند تصویر و برق را از طریق یک کابل کواکسیال، فناوری POC (تامین برق از طریق کابل کواکسیال) ارسال کند.

فناوری HD-CVI

رابط تصویری کامپوزیت HD

فناوری HD-CVI در سال ۲۰۱۲ توسط شرکت چینی داهوا راه‌اندازی شد تا با استفاده از دوربین‌های آنالوگ با رزولوشن بالا، بازار را متحول کند.
اولین دوربین‌ها، مدل‌هایی با رزولوشن p720 و p1080 بودند. از سال ۲۰۱۴، این شرکت در حال راه اندازی نسخه‌ی HD-CVI 2.0 از این فناوری است که هر سال با عرضه‌ی محصولات جدید با رزولوشن بالا و امکان استفاده از کابل‌هایی با فواصل بیشتر توسعه می‌یابد. داهوا دوربین‌های خود را تولید می‌کند و امکان استفاده از این فناوری به دست شرکت‌های دیگر در سراسر جهان را فراهم می‌کند. در نسخه ۳.۰ HD-CVI، داهوا رزولوشن ۴K (8MP) و فناوری POC (تامین برق از طریق کابل کواکس) که امکان انتقال برق، داده‌ و تصویر را از طریق کابل کواکسیال معمولی فراهم می‌کند را عرضه کرد.

فناوری AHD

آنالوگ HD

فناوری AHD که توسط شرکت کره‌ای Nextchip ساخته شده است، دوربین‌های آنالوگ با رزولوشن p720 و p 1080 را به بازار عرضه کرده است. این شرکت تراشه خود را با فناوری AHD به تولیدکنندگان عمده مانند Hanwha Techwin و سایر شرکت‌های دیگر در سراسر جهان عرضه می‌کند. در ابتدا فناوری AHD 1.0 امکان استفاده از دوربین‌های رزولوشن p720 را فراهم نمود. نسخه AHD 2.0 جدید با استفاده از کابل کواکسیال قدیمی (RG59) تا فاصله‌ی ۵۰۰ متری، رزولوشن p1080 را معرفی نمود. توسعه دهنده‌ی این فناوری ادعا می‌کند که قابلیت AHD سازگاری بیشتری با سیستم‌ها دارد، اما در عمل طور دیگری به نظر می رسد و مزایای واقعی چندانی ندارد. دوربین AHD باید به طور مستقیم به یک مانیتور قدیمی با ورودی BNC متصل می‌شود تا تصاویر را نمایش دهد. با این وجود، تصویر نمایش داده شده سیاه و سفید است و بسته به نسخه‌ی AHD، ممکن است مشکلاتی در رابطه با سازگاری نیز داشته باشد. سازگاری AHD با دستگاه‌های قدیمی DVR با رزولوشن H960 نیز محدود است، زیرا فقط در دوربین‌هایی با نسخه‌های قدیمی کار می‌کند. هنگام خرید دوربین AHD باید مراقب باشید، زیرا در بازار ممکن است نام اختصاری‌های مختلف مانند AHD-L، AHD-M و AHD-H وجود داشته باشد که به ترتیب رزولوشن‌های کم، متوسط و زیاد را نشان می‌دهند. دوربین AHD-L دارای رزولوشنHD کمتر است، AHD-M دارای رزولوشن p720 و در نهایت AHD-H دارای رزولوشن p1080 است.

دوربین‌های HD-TVI، HD-CVI و AHDرا از کجا بخریم؟

نکته‌ی مهمی که باید به خاطر سپرد این است که اکثر دوربین‌ها در حال حاضر با بیش از یک فناوری کار می‌کنند و هیبرید هستند، می‌توانید آنها را به دستگاه‌های دی وی آر HD-TVI، HD-CVI یا AHD متصل کرد. بنابراین اگر به انعطاف پذیری بیشتری نیاز دارید، به خرید این نوع دوربین‌های هیبریدی توجه کنید.

سخن پایانی درباره‌ی HD-TVI، HD-CVI و AHD:

بازار، استفاده از دوربین‌های آنالوگ با رزولوشن بالا را به عنوان جایگزینی برای فناوری آنالوگ قدیمی (CVBS) پذیرفته است و مشتریان نیز می‌توانند بر روی محصولات بهتر و کیفیت تصویر حساب کنند. رقابت بین فناوری‌های HD-TVI، HD-CVI و AHD به کاهش هزینه‌های محصول و بهبود کیفیت هر سال کمک می‌کند. بهرحال، تحلیل این موضوع حائز اهمیت بسیار است که بهترین محصول برای برآوردن نیازهای مشتریان کدام است.
نه تنها به فناوری مورد بحث در اینجا، بلکه به عوامل دیگری که می‌تواند بر کیفیت مانند مواد سازنده، کیفیتLEDهای مادون قرمز، نام تجاری، آموزش و پشتیبانی فنی تاثیر می‌گذارد، باید توجه نمود.